Sistem 'Megadeth' ile Çöktü !
Tarih: 13.09.2005 Saat: 09:53
Konu: Biyografi18 yıllık bir geçmiş, 1982 yılında müziğe adım atmış ürkek penalar...
Dave Mustaine Panic grubunda kısa bir süre çalıştıktan sonra thrash metalin efsanesi olarak adlandırdığı gruplardan biri olan Metallica ile yoluna devam etti.. Kısa bir süre olsada "No Life Till Leather" için diğer grup üyeleriyle çalışmalara başladı. Fakat grup içinde çözülemeyen birçok sorun vardı ve grubun Font Man'i olan James Hatfield ile olan tartışmalar 1983 yılının Nisan ayında Dave'in gruptan ayrılmasına sebep oldu...

Haberin devamına tıklayın.Geçen bir yılın ardından 1984 de Mustaine, Megadeth ile çıktı karşımıza. Kadroda vokallik görevini yapan Dave'e David Ellefson(Bass), Greg Handevidt(Gitar) ve Dijon Carruthers(Davul) ile katıldı. Uzun süren çalışmaların ardından 1995 yılında Amerika'da Combat Records etiketiyle "Killing Is My Business And Business Is Good" albümlerini yayınladılar. Albüm yapılana kadar kadroda defalarca değişiklik oldu. Greg Handevidt yerine Slayer'ın efsane gitaristlerinden biri olan Kerry King kısa bir süre çalıştı ve yerini Chris Polan'da bıraktı. Davul için Lee Rausch bir dönem çalıştı fakat asıl görevi Gar SAmuelson üstlendi. Uzun süren kadro değişikliği ve çalışmalardan sonra yayınlanan albüm thrash çevresinde iyi bir ilgi gördü. Özellikle Dave'in vokali ve ritimleri şarkılara ayrı bir estetik kazandırıyordu..

İlk albümün ardından çalışmalara devam eden grup 1986 yılında Capital Records ile anlaşma yaptıktan sonra Kasım Ayında "Peace Sells.. But Who Is Buying ?" i piyasaya sürdü.. Albümün ardından bir çok olumlu tepki alan grup aynı zamanda ciddi bir fan kitlesine sahip olmaya başladı.


Albüm ve geçen bir yılın ardından davulda değişiklik oldu. Gar Samuelson yerine Chuck Beehler geldi. 1988 yılında grup stüdyo çalışmalarına devam etti. Aynı yılın Mart ayında "Sor Far, So Good.. So What" yayınlandı. Albüm beklenen ilgiyi karşıladı, fan sayısında artma oldu. Albüm kapağı şarkıları çok iyi bir şekilde ifade ediyordu. "Anarchy In The UK" "Sex Pitols" "Hook In Mout" adlı şarkıları bir Megadeth klasiği olmuştu.

Grupta kadronun tam olarak oturmamış olması yapılan değişikliklerden anlaşılıyordu. Davula Nick Mezha geçerken uzun süren gitarist arayuşlarından sonra yeniden Chris Poland geçti. Fakat uzun sürmeyen çalışmaların ardından Martin Friedman (Chaphony'den) geldi.

Kadronun oturmuş olduğu sonraki değişikliklerden sonra anlaşıldı. Çalışmalara ara vermeyen grup, 1990 yılında o efsane olan albümlerini "Rust In Peace" i çıkarttı. Uzun çalışmaların ardından yapılan bu albüm speed/thrash alanında büyük ilgi gördü. Grup aynı zamanda thrash'te efsane olan Testament, Slayer gibi gruplarla anılmaya başladı. Albüm kapak tasarımı ile dikkat çekiciydi. Şarkılar kompleks yapısı içeriyordu. (Albüm hazırlıkları sırasında Mustaine, sağlık problemleri yüzünden rehabilitasyon merkezinde tedavi gördü. Sağlık sorunları çok kısa bir süre olsada müziğini etkilemiştir.)

Aradan geçen 2 yıl.. Stüdyoya kapanmış bir Megadeth ve yeni bir albüm.. "Countdown To Extiniction" .. 1992 Temmuz ayında çıkan bu albüm "Rust In Peace" e göre daha büyük ilgi gördü. Çünkü albümün farkı agresiflikten uzaklaşmış olmasıydı. Ve biraz daha olgun bir albüm olmasından dolayı "Rust In Peace" dinleyenlere göre daha ağır kaçmıştı. Yapının diğer dikkat çeken özelliklerinden birisi de sözlerin temasının sosyal ve çevresel içerikli olmasıydı. Tanıtım için 5 parçaya klip çekildi; Symphony Of Destruction, Architecture Of Aggression, Foreclosure Of A High Dream, Sweating Bullets, Hıgh Speed Dirt ve Ashes In Your Mount..

1994 yılında 6. stüdyo albümü olan "Youthanasia" piyasaya sürüldü. (Albüm "Youth" ve "Anasia" sözlerinin birleşmesiyle oluşmuştur.)
Albüm büyük tartışmalara sebep oldu, kapak tasarımı yüzünden Singapurve Malezya'da satışı durduruldu. Grubun "Train Of Consenquences" adlı parçaya çektiği bebekli klip Amerika da sansürlendi. Albümün sound yapısından daha çok kapağı dikkat çekmişti. Thrash tarihini sallayan bu albüm kapağı kadar sound'yla da dikkat çekiyordu. Albümdeki "Victory" adlı şarkı oldukça enterandı, çünkü Dave şu ana kadar çıkardıkları albümlerdeki parçaların adlarını birleştirerek yazmıştı. (Killinh is my business, the conjuring, set the world of fire...) Bunun dışında "A Tout Le Monde" nin nakarak kısmı Fransızca söylenmişti.

Grup 1995 yılında geçmişte yapmış olduğu soundtrack'leri "Hiden Tresures" adıyla piyasaya sürdü. Bunun ardından 1997 Temmuz ayında "Cyptic Writings" i çıkardı. Albüm geçmiş Megadeth izlerini taşımıyordu. Albüm prodüktörleriyle yaşanan sorunlar gruba yansımakta performansta düşüş göstermekteydi. Albüm turnelerinden sonra gruptaki gerginlik devam etti. Nick Menza ayrıldı, yerine Brian Howe White Lion davulcusu Jimmy Degraso gruba dahil oldu.

Megadeth, 1999 yılının Ağustos ayında Capital Records ile yaptığı son stüdyo albümü olan "Risk" i piyasaya sürdü. Bu albüm her şeyden önce Megadeth sound'undan çok farklıydı. Plak şirketiyle yaşanan sorunlar albüme dahil oldu. Eleştirmenler tarafından eleştiri oklarına kurban giden grup adeta bir çöküş dönemi yaşadı. Albümün en çok dikkat çeken şarkıları "Insomnia" "The Doktor Is Calling" ve "Time The End" oldu. Fakat soundlar diğer albümlere göre basitti. Grup elemanları yaptıkları röportajlarında plak şirketinin grup ismini değiştirmeyi bile teklif ettiğini söyledi. Albüm satış rakamı 400.000'i geçemedi.

Risk turnesinin sonlarına doğru Marty Friedman ayrıldı ve yerine Stavage'den Al Pitreli katıldı. Turne sonrasında Capital Records bir Compliation sundu. İçinde iki yeni Megadeth şarkısı vardı ve grubun geri döndüğünün habercisi oldu.

Ve 2001 yılında ilaç niteliğinde olan bir başka çalışma "The World Needs A Here" çıktı karşımıza. Albüm kapak tasarımıyla ve soundlarla dikkat çekiciydi. Adeta eski Megadeth geri dönmüştü. Risk'in ardından yapılabilecek en güzel çalışmaydı. Dikkat çeken parçalardan biride "Return To Hangar" idi. İlk haftasında 50.000 i aşkın satış yaptı.

Albümün ardından Megadeth geri döndü derken ortalığı allak bullak eden bir haberle sarsıldı Megadeth fanları. Mustaine 2002 yılı başlarında sandalyeden kolunun üzerine düşerek sakatlandı. Sakatlanma olayı sonrasi David Ellefson ve Mustaine arasında problemler başladı. Çünkü grup elemanları Mustaine'nin tedavi süreci sırasında Megadeth'i devam ettirmek istiyordu. Tedavi sonrası grubu toparlamaya çalışan Mustaine bass gitardaki değişiklikle (James Macdonough Iced Earth'den geldi) Ellefson'la olan sürtüşmesini kanıtlamıştır. Aynı zamanda Ellefson'ın açtığı dava da uzun bir süre gündemde kalmıştır. Nick Menza ise kayıtlardan sonra ayrıldı ve yerine Shawn Drover geldi.

Megadeth fanları yeni albümü dört gözle bekliyordu. Çünkü Mustaine'nin sakatlığından sonra dağılan grup, yeni gitarlar, yeni albüm... Yani kısacası her şey merak konusuydu. 14 eylül 2004 de Megadeth'in diğer bombası olan "The System Has Failed" çıktı karşımıza. Albüm oldukça başarılıydı. Kapaktan da anlaşılacağı gibi albüm politakayıda içine almıştı. Albümün geneline bakılırsa iki parça hariç diğerleri siyaset içeriklidir.. Megadeth fanlarının gruubu ne kadar çok özlediği albümün ilk haftasında 50.000 e yakın satış yapmasından belliydi.

2005 yılında son olarak bir derleme yapan grup "Back To The Start" i yayınlamıştır. Grubun resmi sitesinde uzun süren bir anket sonucu bir toplama albüm yayınlamıştır. İçerisinde 17 tane seçme şarkı bulunup toplam süresi 78:14 tür..

Ülkemize 2001 yılında gelmiş olan grup, tekrar gelerek Rock İstanbul 2005'te verdikleri konserleri ve sahne performansları ile büyük ilgi toplamıştır. 18 yıllık bir grup için güzel bir geçmiş. Thrash Metal'in Megadeth'e uzun yıllar ihtiyacı var...

Bu haberin geldigi yer: Metal TR.NET - Yerli Gruplarina Sahip CIK !
http://www.metaltr.net

Bu haber icin adres:
http://www.metaltr.net/modules.php?name=News&file=article&sid=330